• Facebook
  • Twitter
  • Rss
İkinci El Araç Alım- Satımı İçin Yapılan Düzenleme
İOSB Rehberi
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
Popüler Haberler
Haber Detayları

İkinci El Araç Alım- Satımı İçin Yapılan Düzenleme

Her hangi bir işletme açmadan araç alım-satımının önüne geçmek amacı ile hazırlanan yeni düzenleme, yapılan ticaretin resmiyet kazanması amacı ile hazırlanmıştır. Geçtiğimiz yıl milyonlarca otomobilin el değiştirmesine rağmen, yaklaşık 2 milyon araçtan vergi alınamadı. Amatör şartlarda alım satımın önünü kesmeye yönelik hazırlanan taslak metin, galericiler odası tarafından incelendi. Yalnızca yetki belgesi bulunan firmaların, otomobil alım-satımı yapmasını hedefleyen ve vergi kaçırılmasının önüne geçmek açısından önem taşıyan yeni düzenleme, oto galericilerinin desteğini almış durumda.

Otomobil alım satımı yapan galeriler için de yeni düzenlemeler geliyor. Galerilerin metrekaresi, faaliyet alanları, ticaret odası kaydı ve ruhsatı incelenerek uygun görülen firmalara yetki belgesi verilecek. Otomobil alım-satımını yalnızca yetki belgesi bulunan firmalar yapabilecek.

Torba yasa kapsamında yapılan düzenleme ile yetkili otomobil ticareti yapmayan şahısların, bir yılda yalnızca 3 defa araç alım-satımı yapabilmesi mümkün olmaktadır. Otomobil alım satımında, her hangi bir durgunluk yaratmayacağına kesin gözü ile bakılan düzenleme ile araç alırken mülk sahibinden veya galericiden almak gerekiyor. Kâr yapmak amacı ile aracı olan üçüncü kişilerin devreye girmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Özellikle sanal ortamı kullanan ve amatör şartlarda araç alım-satımı yapan kişiler, kısa süre içinde belirlenecek.

Ay sonunda çıkması beklenen yeni düzenlemede, trafik sigortası siteminde de yenilikler yapılması bekleniyor. Yetki belgesi bulunan fakat satışa sunduğu otomobilin kilometresinde oynama yapan galericilerin, cezalandırılması hedefleniyor.  

29-08-2016

Facebook Yorumları