• Facebook
  • Twitter
  • Rss
Ağustos 2016 Konut Kredisi Faiz Oranları
İOSB Rehberi
Bu Alana Reklam Verin.
Haber Kategorileri
Popüler Haberler
Haber Detayları

Ağustos 2016 Konut Kredisi Faiz Oranları

Ülkemizde yaşanan çalkantılı günlerden sonra, durgun olan ekonomiyi canlandırmak için çeşitli tedbirler alan hükümet yetkilileri, ilk olarak konut kredilerinde faiz indirimi yapmayı hedeflemiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine faiz indirimine giden merkez bankası, konut kredisi faizlerini bir miktar aşağı çekmiştir. Cumhurbaşkanının çağrısına uyan çeşitli bankalar da faiz indirimi yapmış, ev alma hayali kuran vatandaşların kolayca ev sahibi olması için çalışma başlatmıştır.

Bankaların faiz indirimine gitmesi, 10 yıl vade ile 100 000 TL konut kredisi çekme planları yapan vatandaşların, 17 000-22 000 lira arası bir ücreti daha az ödemesi için fırsat yaratmaktadır.

Konut kredisi faiz oranlarında indirim yapan bankalar ve kredi çekmeyi düşünen vatandaşlara sunulan fırsatlar, şu şekilde sıralanabilir;

Akbank konut kredisi; yapılan yeni düzenleme ile kredi notu yüksek olan vatandaşların 0,99 faiz oranı ile kredi olanaklarından faydalanması mümkündür. Almak istediğiniz evin tutarının % 75’i kadar kredi çekebilme olanağı bulunur. Kredi çekerken, çeşitli isimler altında masraf çıkar. Akbank kredi masrafı olarak ise yalnızca 500 lira tahsis ücreti istemektedir.

Halkbank konut kredisi; konut kredisinde en sık tercih edilen bankalar arasında yer alan Halk Bankası, diğer bankalar gibi faiz indirimine giden bankalar arasında yer alır. Vadeye göre değişen faiz oranları belirleyen banka,

60 ay vade ile konut kredisi kullanmak isteyenler için 1,10 faiz

120 ay vade ile konut kredisi kullanmak isteyenler için 1,13 faiz

180 ay vade ile konut kredisi kullanmak isteyenler için 1,18 faiz uygulamaktadır. Kredi masrafı için ise evin özelliklerine göre değişen tutarda dosya masrafı alınır. Fakat ortalama 805 TL dosya masrafı istenmektedir.

Ziraat Bankası konut kredisi; ülkemizin en köklü bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası ise 120 ay vade ile çekilen konut kredisine 0,95 faiz oranı belirlemiştir. Daha düşük vade ile çekilen kredilerde, bu oran 0, 90 seviyesine kadar düşebilmektedir.

Vakıfkatılım Bankası konut kredisi; faiz indirimine giden banka, 120 ay vade ile konut kredisi faiz oranlarını 0,93, daha düşük vade ile konut kredisini ise 0,90 seviyesine çekmiştir. 

29-08-2016

Facebook Yorumları